Tarih

Tarihte Salgınlar

Tarinte bilinen ilk büyük salgınlardan biri Antoninus Vebası olarak anılan hastalıktır. 165-180 yılları arasında etkili olduğu tahmin edilen salgının yaklaşık 5 milyon insanın ölümüne sebep olduğu düşünülmektedir.

541-542 yıllarında ortaya çıkan Justinianus Vebası, 30 ila 50 milyon arasında can kaybına yol açmıştır. Başta Bizans İmparatorluğu ve başkenti Konstantinapolis olmak üzere Akdeniz coğrafyasının büyük bölümünü etkilemiştir.

Tarihte bilinen en büyük salgın Kara Ölüm olarak anılan veba salgınıdır. 14. yüzyılın ortalarında Güney Asya’dan Atlantik’e kadar ulaşan Kara Ölüm, özellikle Avrupa anakarasında büyük yıkıma sebep olmuştur. 200 milyondan fazla insanın ölümüne yol açtığı tahmin edilmektedir.

Çiçek hastalığı ise özellikle Amerika kıtasının keşfiyle birlikte kıtada kitlesel yıkıma yol açmıştır. Avrupa’dan taşınan hastalığın Amerika kıtasında 56 milyon insanın ölümüne sebep olduğu düşünülmektedir.

Veba, 19. yüzyılın sonlarında yeniden patlak vermiş ve tarihte Üçüncü Veba Salgını olarak anılan pandemiye sebebiyet vermiştir. Bu salgında özellikle Çin ve Hindistan coğrafyasında 12 milyon insan kaybetmiştir.

yüzyılın en büyük salgını İspanyol Gribi olarak bilinmektedir. 1918 yılında ortaya çıkan İspanyol Gribi salgını, sadece 18 ay içinde 40 ile 50 milyon arasında insanın hayatını kaybetmesine yol açmıştır.

İlk kez 1959 yılında Kongo’da tespit edilen HIV virüsünün yol açtığı AIDS hastalığı ise günümüzde halen eden bir salgın olmasına rağmen tarihteki en yıkıcı hastalıklardan biri olmuştur. Bugüne kadar 25 ile 35 milyon arasında insanın AIDS hastalığı nedeniyle hayatını kaybettiği tahmin edilmektedir.

2019 yılında ortaya çıkan COVID-19 salgını ise, John Hopkins Üniversitesi’nin verisine göre 4 Nisan 2020 itibariyle 1 milyon 134 bin kişiye bulaşmış ve 60 bin 115 kişinin ölümüne yol açmıştır.

Halen devam etmekte olan COVID-19 salgınını önlemek için sorumlu davranın, dışarı çıkmak zorunda olmadıkça lütfen #EvdeKal’ın.

close

Selam 👋
Seni Nimbus'ta gördüğümüze çok sevindik!

Nimbus'ta yayınladığımız içerikleri düzenli aralıklarla posta kutunda görmek istersen, formu doldurabilirsin.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Yorum Yapın