Müzik

Grup Yorum

Grup Yorum, 1985 yılından bu yana melodilerini iktidar organlarına karşı kullanan bir müzik grubudur.

Hitap ettiği kitle sadece iktidar organlarına karşı öfke besleyen insanlar değil bütün bir Türkiye’dir.

Bütün Türkiye’nin bütün yaş gruplarına hitap edecek müzik üretebilmek Grup Yorum’u başarılı yapmaya yetecekken, onlar bir müzik grubundan fazlası olduklarını defalarca kanıtladılar. Fabrikalarda, sokak gösterilerinde, grevlerde; kitle eylemlerinde hep onları gördük.

Kimi zaman bir maden işçisinin sesi oldular kimi zaman yüreğinin ateşiyle kavrulan bir gencin. Bazen yaptıkları konserler on binlerce kişiye ulaştı bazen de bu konserlere ulaşamayan yurttaşlarının mahallelerinde onlara ulaştılar.

2010’da Grup Yorum’un kuruluşunun 25.yılında İnönü Stadı’nda Suavi, Ali Primera, Yasemin Göksu, Tuncel Kurtiz, Nejat Yavaşoğulları ve daha birçok sanatçının eşlik ettiği konser, dönemin biletli olarak yapılan en kitlesel konseri olmuştur.

Birçok konser arasında yine dikkat çeken bir diğer konser ise 2012 yılında Bakırköy Halk Pazarı alanında gerçekleştirdikleri 2. Bağımsız Türkiye Konseri’dir. Nihat Behram’ın şiirleriyle; Zülfü Livaneli, Aylin Aslım, Aynur Doğan ve Hüseyin Turan’ın şarkılarıyla; Beşik Halk Dansları Topluluğu’nun danslarıyla Grup Yorum yüz binlerce kişiye hitap etmiştir.

Yaptığı müziği çağdaş halk müziği olarak tanımlayan bir grup için ölümden, aşktan, erdemden, özgürlükten, doğal afetlerden, anti-emperyalizmden bahsetmek hiç de absürd olmayan bir durum olsa gerek.

1987’de çıkarttıkları Sıyrılıp Gelen albümünden 2017’de çıkarttıkları İlle Kavga albümüne… Toplam 21 albüm, 2 milyondan fazla satış.

Otoriter bir yönetimde muktediri hedef almanın sonuçları olacaktı. Sayısız dava, sayısız tutuklama, sayısız kötü muamele… Grup Yorum artık konser veremiyor, albüm çıkaramıyor ama Yorum’un müziği dilden dile, yürekten yüreğe yeniden üretilmeye devam ediyor.

Grup Yorum üyeleri hapishanede, açlık grevlerinde. Geçtiğimiz günlerde, 288 gündür onurlu yaşama ve özgürce müzik yapma taleplerinin kabul edilmesi için açlık grevi yapan Helin Bölek hayatını kaybetti.

Bir müzik grubundan fazlası. Grup Yorum. Talepleri; konser yasaklarının sona ermesi, kara listelerin kaldırılması, üyelerin serbest bırakılması ve haklarında açılan davaların düşürülmesi.

close

Selam 👋
Seni Nimbus'ta gördüğümüze çok sevindik!

Nimbus'ta yayınladığımız içerikleri düzenli aralıklarla posta kutunda görmek istersen, formu doldurabilirsin.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

nimbus

Bunları da beğenebilirsiniz

Müzik

Beni Yalnız Koma

Selda Bağcan ile birlikte çıktığı konserlerden tanıdığımız Boom Pam ile Melike Şahin imzalı ...
Müzik

Jonathan Livingston

Konsept albüm tanımlamasının hakkını veren bir albüm. Richard Bach’ın Jonathan Livingston kitabıyla ve ...
Müzik

Fade to Gray

1980’de çıkmış olmasına rağmen Fade to Gray modern bir sound kullanarak dikkat çekiyor. ...

Yorum Yapın