Edebiyat

Günün Adamı

Yazar: Haldun Taner
Yıl: 1949

Günün Adamı, Haldun Taner’in yazdığı ilk oyundur. Yazar bu oyunu “1949 yılında bir tatil ayında el alıştırmak için karaladım.” demiştir.

Oyun 1953 yılında İstanbul Şehir Tiyatrosu’nun repertuarına alınmış, hazırlıklar başlamış ve tam sahnelenmek üzereyken sakıncalı görülerek yasaklanmıştır. Melih Cevdet Anday, Yaşar Kemal gibi pek çok yazar bu duruma tepki göstermiştir.

Oyun ancak 1962’de Ulvi Uraz Tiyatrosu’nda sahnelenebilmiştir.

Haldun Taner oyunuyla ilgili tartışmalar üzerine şunu söylemiştir:

Bu piyesi bir bakıma tenis topuna benzetmek kabildir. Bıraksalar öbür toplar kadar hatta belki onlardan bile az sıçrayacak bir tenis topu. Ne var ki bunu hızla yere çarptıklarından fazla ses çıkardı, tavana kadar sıçradı.

Oyunun ana karakteri olan “Profesör” bir siyasi partiden teklif almıştır. Oyun bu teklife verilecek cevapla başlar. Profesörün karasızlığı, ailesinin ve çevresinin tepkileri anlatılır. Oyun, siyasete giren temiz bir insanın geçirdiği süreci ustalıkla aktarır.

Kitabın ilk sayfasındaki “Bu olaylar dünyanın herhangi bir yerinde geçmektedir” ibaresi ise, yazarın siyasal açıdan eleştirilerinin Türkiye’den ziyade küresel çapta oluşunu vurgulamaktadır.

close

Selam 👋
Seni Nimbus'ta gördüğümüze çok sevindik!

Nimbus'ta yayınladığımız içerikleri düzenli aralıklarla posta kutunda görmek istersen, formu doldurabilirsin.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

nimbus

Bunları da beğenebilirsiniz

Edebiyat

Şiir, Mahrem, Protesto

Sanatın ulu ölçütlerinden çekilip düşünelim. Nedir onlar ki yaşamı reddedip, kendi varlıklarını onaylayabilmek ...

Yorum Yapın

More in Edebiyat